Anasayfa'ya gitmek için tıklayınız.

 

 

                                                          

İletişim
Konuk Defteri
Giriş Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle

            

ATATÜRK KÖŞESİ

Sendikalı Olmak
Tarihçemiz
Atasen Marşı
Temel İlkelerimiz
Tüzüğümüz
Genel Merkez
Temsilciliklerimiz

BELGELİK

PROJELERİMİZ

HUKUK DANIŞMANLIĞI

BAĞIŞ

 

 


YAZARLARIMIZ >> H. Cem KANIBİR
 

 

 

 

Öğretmenlerin Gündüz Nöbetleri Ücretlendirilmelidir

 

          Öğretmenlere, gündüz okul nöbetleri karşılığında ücret ödenmemektedir. Öğretmenler, nöbetçi oldukları günlerde ders aralarında dinlenme olanağı bile bulamamakta, okulda olumsuz olaylar olması durumunda bundan sorumlu tutulmakta ve okuluna göre binlerce öğrenciyi zapt etmekle yükümlü kılınmaktadırlar. Nöbet günlerinde çekilen yorgunluğu ve sıkıntıyı bütün öğretmenlerimiz çok iyi bilmektedirler.

         Öğretmenlerin gündüz okul nöbetleri asli görevlerinden sayıldığından ücretlendirilmemektedir. Yatılı okullarda tutulan belleticilik nöbetleri ise 4 ya da 6 saat üzerinden ücretlendirilirken görev ve sorumluluk açısından benzer bir durum olmasına karşın gündüz nöbetlerinin ücretlendirilmemesi doğru değildir.

         Fazla mesai yapan memur, hastanede nöbet tutan hekim ile hemşire nöbet ücreti alırken öğretmenlerin bu haktan yoksun bırakılması ciddi bir adaletsizliktir.

         “Efendim, hekim ve hemşirelerin tuttukları nöbetlerle öğretmenin nöbeti bir mi ki ücret verilsin?” gibi bir anlayış son derece saçmadır. Her mesleğin kendine özgü nitelikleri vardır ve eğitim sağlıktan daha az önemli değildir!

Madem öğretmenlerin gündüz nöbetleri ücretlendirilmeyecek kadar önemsizdir; neden okul müdürleri bu konu üzerinde bu kadar durmakta ve öğretmenleri sıkıştırmaktadır? Madem öğretmenlerin gündüz nöbetleri gereksiz ve önemsizdir; öğretmenler ders aralarında nöbet tutmasınlar bakalım ne büyük olaylar, maddi zararlar oluşacaktır.

Anayasamızın “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” hükmünü içeren 18. maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun fazla çalışmanın saat başına ücretlendirilerek ödenmesini içeren 178. maddesi, yine aynı kanunun 99. maddesi, haftalık çalışma süresinin sınırlarını ve fazla çalışmanın saat başı ücretlendirilmesini istisnasız kural olarak getirmiştir.

Nöbet görevleri haftada bir gün olmak üzere bütün öğretmenlere eşit olarak dağıtılmalı ve bu nöbetler haftada en az iki saat üzerinden mutlaka ücretlendirilmelidir.

 

H. Cem KANIBİR

Türkbilimci (Türkolog)
Atasen Genel Başkanı

 

 

My Great Web page

Facebookta Paylaş

Tweetle