Anasayfa'ya gitmek için tıklayınız.

 

 

                                                                      

Konuk Defteri
Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfam Yap!
İletişim

 

ATATÜRK KÖŞESİ

Sendikalı Olmak
Tarihçemiz
Atasen Marşı
Temel İlkelerimiz
Tüzüğümüz
Genel Merkez
Temsilciliklerimiz

BELGELİK

PROJELERİMİZ

HUKUK DANIŞMANLIĞI

BAĞIŞ

 


YAZARLARIMIZ >> Nazlı ÜNAL
 

 

 

 

Bezdiriyle Mücadele

 

          Bezdirinin önlenmesine ilişkin genelge, 19 Mart 2011 tarihli 27879 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özellikle küçük yerlerde çalışan öğretmenlere sıkça uygulanan bezdirinin zaman içinde azalmasına ilişkin ufak da olsa olumlu bir adım atılmış oldu olmasına ama işine geldiği yerde AB'yi örnek alan siyasiler, her nedense bu kavramı topluma anlatmadılar bile.

          Biz öğretmenler olarak keşke daha bilinçli ve cesur olabilsek... Bize bizden başka kimsenin bir hayrının olmayacağını ah bir anlasak...

           Çalışmak, anayasal bir hak olduğuna göre iş güvenliğinin korunup güçlendirilmesi de hükümetlerin görevi değil mi? Siyasilerin bunu yapmaya pek de niyetleri olmadığına göre önce bizler, haklarımızın farkında olmalı ve birlik içinde haklarımızı artırmanın yasal ve demokratik mücadelesini vermeliyiz. Bu mücadelenin en önemli dönemeçlerinden biri de bezdiriyle mücadele olacaktır.

           Bezdiri (mobbing) ile mücadelede çok sayıda başarılı örnek ve emsal dava vardır. Başımıza sıkıntı geldiğinde ah vah etmek yerine kötü niyetlilerle onurlu duruşumuzu bozmadan mücadele edebilmek için yasal haklarımızı öğrenmek iyi bir başlangıç adımı olacaktır. Ezik, bilinçsiz, korkak davranarak haklarını koruyamayan öğretmen, hakkını arayan bireyler yetiştiremez.

 

Nazlı ÜNAL

Eğitim Yöneticisi

 

 

My Great Web page

Facebookta Paylaş

Tweetle